„Następne Życie” Atticus Lish

„Ale jeśli nie zrobisz A, B nigdy się nie wydarzy, nastąpi za to C – umrzesz”

Nowy York dwoje życiowych rozbitków szuka szczęście i trafiają zupełnie przypadkiem na siebie. On weteran wojenny, młody 23 letni chłopak, który wraca i walczy z demonami wojennymi. Ona starsza od niego ujgurska nielegalna imigrantka, która do stanów dostała się przez meksykańską granice. Przerażona, sama i chcąca po prostu żyć.

Wojna nie daje o sobie zapomnieć. Z czasem on coraz bardziej odczuwa jej piętno. PTSD staje się jego nieodłącznym przyjacielem demonem. W końcu jest ich trójka on ona i jego przeszłość.

Ona akceptuje go chce stać się częścią jego życia i on tego chce
To nie jest ciągłe i męczące opisywanie miasta, autor chciał raczej, abyśmy widzieli to co widzą nasi bohaterowie. Towarzyszyli im w pracy, na polu walki, w suterenie, w tanich knajpach i na mostach.

Zadawałam sobie pytania – dlaczego, po co, czy było warto. Z emocjami zawsze zostaje się samemu, ale on został porzucony przez kraj któremu służył i napiętnowany przez system. Ona szybko została orzeźwiona i wyzbyła się amerykańskiego snu. Dyskryminacja, wykorzystywanie ludzi, pozbawianie ich praw, nieczysta konkurencja, bezrobocie, bieda, stereotypy, przemoc i ta ciągła chęć życia i szukania w sobie człowieczeństwa.

Pomyślicie że to kolejne romansidło – nie! Nic takiego tam nie znajdziecie. Nie ma trywialnych tekstów, każde słowo ma swoje miejsce i sens. Bohaterowie to pełnokrwiste postacie targane przez emocje. Strach, lęk, przerażenie, uniesienie, niepewność…
I choć ogarnięcie się po lekturze trochę mi zajęło to właśnie takie książki chcę czytać! Właśnie dzięki takim książkom bez mdłych dialogów i płytkich bohaterów wierzę w moc literatury i przekaz jaki może za sobą nieść.

Ich ciała są zmęczone, ich świat jest brudny i szary. Wszystko co otacza jest spójne z tym jacy są. Brudne zniszczone dłonie, przepocone obolałe ciała, przetarte buty.

 

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search