Drwale Annie Proulx

Drwale autorstwa Annie Proulx

 

Choć książka Drwale autorstwa Annie Proulx miała swoją premierę już w pod koniec 2017 roku, to ja sięgnęłam po nią jakiś miesiąc temu. Prawda jest taka, że gdybym przeczytała ją w tamtym roku, to była by to dla mnie najlepsza książka 2017.

Drwale to piękna, wielopokoleniowa saga… z przemysłem drzewnym w tle, choć moja koleżanka twierdzi, że to książka o przemyśle drzewnym z piękną sagą w tle. Sposób w jaki autorka przedstawiła temat człowieka z naturą, człowieka z człowiekiem, pozwala nie tylko delektować się świetnym kunsztem pisarskim, ale też poruszyć temat naszej matki ziemi, jak i prześledzić losy dwóch rodzin i ich kolejnych pokoleń. Tory jakimi pędzi ich życie czasem krzyżują się, a to kolejny smaczek historii. Natura człowieka bardzo dogłębnie przedstawiona, na niejednym przykładzie i matka natura, która w tym wszystkim (mimo sobie) bierze udział. Fabuła rozpoczyna się w XVII wieku, biegnie epoka po epoce i staje się w końcu lustrem w którym możemy się dziś przejrzeć. 

Polecam też tej samej autorki „Kroniki portowe“ i „Tajemnica Brokeback Mountain“, a przede wszystkim tę drugą która jest niesamowicie poruszająca poruszając przy tym wszystkim bardzo ważny problem… dobra, zaraz się rozpiszę a to przecież nie recenzja „The Brokeback Mountain“

Fabuła

Dwaj ubodzy Francuzi, René Sel i Charles Duquet, przybywają do Kanady. Związani kontraktem z feudalnym zwierzchnikiem, przez trzy lata wycinają lasy w zamian za ziemię. Śledzimy losy potomków Sela i Duqueta na przestrzeni trzystu lat: pełne bestialstwa podróże przez Amerykę Północną do Europy, Chin i Nowej Zelandii; zemstę wrogów, wypadki, zarazy, najazdy Indian i ich kulturową zagładę. W pogoni za fortuną bezmyślnie czerpią z potencjalnie nieskończonych zasobów naturalnych, zostawiając potomnym widmo bliskiej katastrofy ekologicznej.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search