„Syrena i pani Hancock” Imogen Hermes Gowar

Strata, ból i smutek mogą mieć różne skutki. Bohater powieści, który na codzień jest kupcem, po stracie najbliższych stara skupić się na zarabianiu pieniędzy. Pewnego dnia kapitan jego statku przybywa z fascynującą zdobyczą, która niestety kosztowała go wiele. Syrena, bo o niej mowa, staje się z czasem narzędziem do zarobienia gotówki. Jednak nasza „syrenka” nie wygląda jak typowa bajkowa piękność, wzbudza jednak przeogromne wrażenie. Kiedy wieści o syrenie roznoszą się wśród ludzi, tematem zaczyna  interesować się właścicielka domu uciech. Chce wypożyczyć tę fascynującą istotę i zarobić na jej wyjątkowości. Wystawia syrenę na widok publiczny co staje się przyczynkiem do znajomości Hanckoca z pewną kurtyzaną. Ta znajomość rozpoczyna ciekawą historię.

Klimat Londynu z lat siedemdziesiątych XVIII wieku  – czytelnik czuje się jakby faktycznie czytał powieść która powstała w tamtych czasach. Autorka zadbała o szczegóły i odwzorowała je z pełną precyzją. To jedna z tych powieści którą czytając przenosimy się do przeszłości. Jest piękna, przepełniona bogatymi detalami z tamtej epoki. Zawiera wspaniałe i bogate opisy. Szczegóły tego jak funkcjonowało społeczeństwo i jak wyglądało miasto. Smaki, zapachy. Miejsca takie jak teatry, kawiarnie, domy uciech. Ale też nikczemność, niebezpieczeństwo i brud. Chodzimy tymi samymi uliczkami którymi chadza bohater, kosztujemy tych samych smaków i bywamy w tych samych miejscach. Właściwie autorka przenosi nas w tamte czasy i do tamtych miejsc starając się abyśmy uczestniczyli w biegu zdarzeń.

Co ciekawe sama postać tytułowej syreny wcale nie dominuje w powieści. Co więcej, to co kryje ta historia jest dużo bardziej skomplikowane i rozbudowane niż początkowo może się wydawać. Sam opis fabuły powieści nie odzwierciedla tego jak może być dobra.

Nie bez znaczenia pozostaje również fakt, że autorka jest archeologiem i kapitalnie wykorzystała swoją wiedzę pisząc powieść. Jeśli lubicie fikcje historyczną, skrupulatnie połączoną z odwzorowanymi szczegółami z tamtych czasów, to jest to powieść dla was. Mam nadzieję że sięgając po książkę, spodoba się wam równie bardzo jak mi się spodobała.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search