„Pasujesz tu najlepiej” Miranda July

PASUJESZ TU NAJLEPIEJ

MIRANDA JULY

Otrzymałam ostatnio solidną dawkę emocji, które dostarczyła mi lektura „Pasujesz tu najlepiej” dlatego standardowo przygotujcie się na jedną z tych książek które wzbudziły we mnie sporo refleksji i znaków zapytania.

„Pasujesz tu najlepiej” to kilka historii, jakże oderwanych od tak zwanej normalności, a jakże normalnych z perspektywy absurdu.

Jeśli szukałabym definicji słowa inność, to myślę że właśnie tych kilka opowiadań jest rozwinięciem tego zagadnienia. Czytając książkę otrzymamy dawkę słowo absurd rodzi się w głowie bardzo często kiedy czytam książkę, ale ten absurd zmusza do zastanowienia się co tak na prawdę chciała przekazać autorka prezentując swoich bohaterów.

Relacje międzyludzkie można starać się opisać jasno, zawęzić ich skomplikowanie i wyłożyć jak kawę na ławę definiując zagadnienia A i B. Jednak tych kilka opowieści nie daje jasnych odpowiedzi

W tych kilku opowiadaniach znajdziecie mieszankę różnorodnych emocji. Każda z historii to nie tylko leksykon relacji międzyludzkich przedstawionych w dość wyjątkowy sposób, jednak to przede wszystkim wierzchołek góry lodowej gdzie pod taflą wody znajdują się kolejne znaczenia opowiadań.

Niektóre historie przeczytałam raz, do niektórych wracałam. Nie zawsze rozumiałam to co autorka chce przekazać. Bywało nie tylko emocjonalnie, ale również wulgarnie. ale nie zawsze potrafiłam sama dla siebie ubrać to w słowa – czułam to chyba najbardziej trafne stwierdzenie.

Jeśli życie na codzień „odczuwacie”, to ta książka jest dla was. jeśli oczekujecie jasnego przekazu z postawioną tezą i kropką na końcu każdego opowiadania – to książka nie jest dla was. Nie jest oczywista i nie zawiera w sobie jasnych odpowiedzi. Każdy z czytelników wyciągnie swoje wnioski.

img_5841
img_5842-2

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search