„Incognito” Tibor Noé Kiss

Tłumaczenie: Daniel Warmuz

img_6390

Tibor spogląda na Noémi, Noémi spogląda na Tibora. 

Widzą się i czują na każdym kroku. 

 swoim odbiciem w szybie. 

Tożsamość chodzi za nimi i nie ma zamiaru ich opuścić.

Choćby nie wiadomo jak bardzo Tibor tego chciał, Noémi zostanie z nim już na zawsze.

Właśnie te myśli pojawiły się w mojej głowie, kiedy chciałam napisać pierwsze słowa na temat książki. Kilkanaście słów, pięć linijek. Tak trudno pisać o czymś, co jest tak ogromnym osobistym wyznaniem. 

„Incognito” to w pewnym sensie spowiedź, proces wyrzucenia z siebie tego, co od lat zalega w środku. Autorka często stawia pytanie, kim jest. Ma ogromną chęć odnalezienia swojej tożsamości.

Tibor czy Noémi? Kiedy idzie ulicą, kiedy reagują na nią ludzie. Kiedy w końcu spotyka się ze społecznym wyobcowaniem, brutalnym odrzuceniem, ale też brakiem zrozumienia ze strony rodziny, która notabene w całej swej patologii tak bardzo utrudnia bycie i istnienie.

Lęk przed wyjściem z domu, spojrzeniem ludziom w twarz. To wszystko jedynie potęgowało wątpliwości bohaterki i mnożyło pytania — kim jestem. Są w tej spowiedzi momenty symboliczne jak wybranie żeńskiego imienia, które w pewien sposób pieczętuje to, kim czuje się bohaterka, jednak również moment, kiedy Tibor chce pozbyć się rzeczy Noémi. Zamknąć temat.

Nie jest to jedynie obraz zmagającego się z tożsamością człowieka, ale również dla czytelnika chwila, kiedy warto się zastanowić, w jaki sposób odbieramy inność, bo autorka pokazuje nam co czuła, kiedy ta inność była, przez nas, społeczeństwo oceniana.

Lektura nie jest obszerna, ale za to każda z 172 stron przesiąknięta jest niesłychanie istotnym przekazem, którego wartości nie da się przecenić. Każde słowo w książce ma znaczenie nie ma pustych zapychaczy. To książka, którą dziś powinien przeczytać każdy.

Spowiedź nie kończy się kropką, a znakiem zapytania, z którym autorka żyje do dnia dzisiejszego.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search