„Dwie Siostry” Åsne Seierstad

Dwie Siostry autorstwa Åsne Seierstad to książka na której tłumaczenie z niecierpliwością czekałam. Autorkę poznałam już przy reportażu Jeden z Nas, który dotykał tematu masakry na wyspie Utøya. Zarówno Jeden z nas jak również Dwie siostry to literatura z gatunku non fiction, ale napisana jak powieść dokumentalna i pomimo trudnego tematu, treść jest przystępna, co nie oznacza, że łatwa i przyjemna.

Pewnego, wydawałoby się zwyczajnego dnia tytułowe siostry wychodzą z domu i już nie wracają. Okazuje się, że dziewczyny postanowiły, świadomie dołączyć do tak zwanego państwa ISIS. Powiadamiają o tym rodziców co burzy ich cały dotychczasowy świat o który walczyli dla córek. Ojciec dziewczyn nie ma zamiaru tak zostawić sytuacji i postanawia je Nie jest to proste choćby dlatego że dziewczyny same wybrały taką drogę. Nie zostały przymuszone. Autorka za pomocą opowieści dwóch sióstr porusza problem z którym boryka się dziś Europa. Często kolejne pokolenia emigrantów nie czują wspólnoty z wartościami europejskimi. Nie czują się „u siebie”, czegoś im brakuje i szukają. Wtedy wydarzyć się może to co najgorsze bo pole do popisu mają macki eksternistów.

Åsne Seierstad wprowadza czytelnika w życie pewnej rodziny, której losy z dnia na dzień zmieniają się o 180 stopni. Dwie siostry, Somalijki żyjące wraz z rodziną w opiekuńczej i liberalnej Norwegii, gdzie mają wolny dostęp do wszelkich dóbr i obywatelskiej wolności, które mają wszelkie możliwości aby żyć względnie szczęśliwie z pełnymi prawami obywatelskimi pewnego dnia świadomie z tego rezygnują aby dołączyć do państwa islamskiego.

To co cenne dla mnie w tym reportażu to spojrzenie autorki na problematykę dżihadu. W tej historii nic nie jest po prostu czarne i białe. Nic nie jest na tyle proste, aby wskazać palcem i jednoznacznie ocenić. Historia tak na prawdę nie zaczyna się z dnia na dzień, ma swoje korzenie i swoje motywy. Macki fundamentalizmu i chorych ideologii potrafią sięgać bardzo daleko i wciągać głęboko. Seierstad porusza za pomocą reportażu bardzo głęboki, wielowarstwowy problem. Zdecydowanie każdy z nas powinien sięgnąć do lektury Dwie Siostry podobnie jak do książki Jeden z nas.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search