Posmakuj każde słowo Iki Graboń

Posmakuj każde słowo Iki Graboń.

Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie.

Kochasz kawę? Wiesz co to sensoryka i cupping? Albo co łączy konewkę do kwiatków z procesem parzenia napoju bogów? A może wiesz jak zastosować miarkę do naleśników przygotowując kawę? Jeśli nie, to koniecznie musisz sięgnąć po książkę pt. Kawa. Instrukcja obsługi najpopularniejszego napoju na świecie

.

Autorka, Ika Graboń, poprzez swoje życie i doświadczenia wprowadza czytelnika w świat smakosza. Kolejno brniemy od ogółu do szczegółu. Od wiedzy na temat zapachów, smaków do technik parzenia.

Myślicie, że dobrej kawy można napić się tylko w kawiarnii? Nie prawda i jest rozdział w którym Ika Wam to uświadomi. To, że autorka jest uwrażliwiona sensorycznie widać po jej sposobie pisania. Uwielbiam taki. Zakochałam się w jej cudownych opisach. Każdy detal który, dosłownie, odczuwa Ika jest opisany. Wszystko w tej książce pachnie i smakuje.

Nie ma przynudzania o technikach, terminologii i specyfikacjach. Jest za to przewodnik po parzeniu kawy, trochę ciekawostek historycznych – luźno i nienachalnie wplecionych w treść. No i zdjęcia! Są również ciekawe podrozdziały rozmowy przy kawie, wtrącane sporadycznie – gdzie będziecie mogli poznać mistrzów w swoim fachu.

Moja ulubiona część to „alternatywa”. Chciałabym móc parzyć kawę jak w laboratorium smaku, przy każdym ruchu wydobywać coraz to inne aromaty i cechy ziaren. Mielić, dostosowywać długość parzenia, temperaturę… PRZEPADŁAM!

Choć sama pije kawę z mlekiem, co budzi negacje u smakoszów kawy, to zawsze degustuje nowe smaki „sauté”, ponieważ nie każda kawa pasuje do mleka (o czym też dowiecie się z książki). Przepadłam, zarówno jako kawosz jak i nałogowy wrażliwiec tego, jak przelewa się doświadczenie na papier. Jednak uprzedzam – po przeczytaniu tej książki już nie będziecie tymi samymi konsumentami kawy. Będziecie smakować i bardziej rozkładać ją na części pierwsze niż wcześniej.

Kiedy usłyszałam o książce i dowiedziałam się, że jej autorką jest Ika Graboń, która międzyinnymi współpracuje z Coffee Desk z Gdańska, to nakręciłam się jeszcze bardziej. Coffee Desk to jak na razie jedyna kawiarnia z tak dużym asortymentem skandynawskich smaków na jaką trafiłam. Niestety w naszym kraju w tym zakresie jest ogromna bieda, choć podobno mamy takie szumne bum na Skandynawię. Widzę to bum jedynie w pozycja wydawniczych.

Podsumowując – po przeczytaniu tej książki nie tylko wiele się dowiecie, ale zupełnie inaczej spojrzycie na kawy, które przykładowo kupujecie w biegu do pracy, bądź które są przygotowywane dla Was podczas wizyty w kawiarnii, restauracji i tym podobnych.

Leave a Comment

Contact Us

We're not around right now. But you can send us an email and we'll get back to you, asap.

Not readable? Change text. captcha txt

Start typing and press Enter to search